Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Oświetlenie ewakuacyjne
Autor Wiadomość
kazek87 
Uczestnik forum


Dołączył: 01 Lut 2013
Posty: 16
Skąd: Olsztyn
  Wysłany: 28-10-14, 22:42   Oświetlenie ewakuacyjne

Witam,
chcialbym zapytać jak dlugo powinno dzialac oswietlenie ewakuacyjne od momentu zaniku oświetlenia podstawowego?
Z gory dziękuję za pomoc!
 
     
upin 
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 89 razy
Dołączył: 17 Lis 2005
Posty: 976
Skąd: Tarnów
Wysłany: 28-10-14, 23:01   

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie


Cytat:
§ 181.

1. Budynek, w którym zanik napięcia w elektrycznej sieci zasilającej może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, poważne zagrożenie środowiska, a także znaczne straty materialne, należy zasilać co najmniej z dwóch niezależnych, samoczynnie załączających się źródeł energii elektrycznej, oraz wyposażać w samoczynnie załączające się oświetlenie awaryjne (zapasowe i ewakuacyjne). W budynku wysokościowym jednym ze źródeł zasilania powinien być zespół prądotwórczy.

2. Awaryjne oświetlenie zapasowe należy stosować w pomieszczeniach, w których po zaniku oświetlenia podstawowego istnieje konieczność kontynuowania czynności w niezmieniony sposób lub ich bezpiecznego zakończenia, przy czym czas działania tego oświetlenia powinien być dostosowany do uwarunkowań wynikających z wykonywanych czynności oraz warunków występujących w pomieszczeniu.

3. Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne należy stosować:

1) w pomieszczeniach:

a) widowni kin, teatrów i filharmonii oraz innych sal widowiskowych,

b) audytoriów, sal konferencyjnych, czytelni, lokali rozrywkowych oraz sal sportowych przeznaczonych dla ponad 200 osób,

c) wystawowych w muzeach,

d) o powierzchni ponad 1.000 m2 w garażach oświetlonych wyłącznie światłem sztucznym,

e) o powierzchni ponad 2.000 m2 w budynkach użyteczności publicznej, i budynkach zamieszkania zbiorowego oraz w budynkach produkcyjnych i magazynowych,

2) na drogach ewakuacyjnych:

a) z pomieszczeń wymienionych w pkt 1,

b) oświetlonych wyłącznie światłem sztucznym,

c) w szpitalach i innych budynkach przeznaczonych przede wszystkim do użytku osób o ograniczonej zdolności poruszania się,

d) w wysokich i wysokościowych budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego.

4. Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne nie jest wymagane w pomieszczeniach, w których awaryjne oświetlenie zapasowe spełnia warunek określony w ust. 5 dla awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego.

5. Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne powinno działać przez co najmniej 1 godzinę od zaniku oświetlenia podstawowego.

6. W pomieszczeniu, które jest użytkowane przy wyłączonym oświetleniu podstawowym, należy stosować oświetlenie dodatkowe, zasilane napięciem nieprzekraczającym napięcia dotykowego dopuszczalnego długotrwale, służące uwidocznieniu przeszkód wynikających z układu budynku, dróg komunikacji ogólnej lub sposobu jego użytkowania, a także podświetlane znaki wskazujące kierunki ewakuacji.

7. Oświetlenie awaryjne należy wykonywać zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi wymagań w tym zakresie.
_________________
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku
 
     
kazek87 
Uczestnik forum


Dołączył: 01 Lut 2013
Posty: 16
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 29-10-14, 06:23   

A moglbym kolege prosić o sprawdzenie czy na pewno 1 godzine. Bo wg rozporządzenia ktore posiadam to sa 2 godziny
 
     
myśliciel 
Uczestnik forum


Dołączył: 08 Lut 2012
Posty: 35
Skąd: południe
Wysłany: 29-10-14, 07:37   

Witam
Jeśli nie ufasz bezgranicznie wpisom na forach (co akurat jest dobre) to sam sprawdź dla upewnienia się... w tej akurat sytuacji kol. upin ma rację, a Twoje rozporządzenie jest zapewne z przed kilku lat wtedy jeszcze obowiązywały 2 godziny.
Tak jak wyżej zapisano:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Pozdrawiam
 
     
kazek87 
Uczestnik forum


Dołączył: 01 Lut 2013
Posty: 16
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 29-10-14, 19:58   

Rozporządzenie ściągnąłem z strony isap.sejm.gov.pl więc myślałem, że jest aktualne. Poniżej link:
http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU20020750690
 
     
b@b@ 
Uczestnik forum


Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 343
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 30-10-14, 07:15   

kazek87 napisał/a:
Rozporządzenie ściągnąłem z strony isap.sejm.gov.pl więc myślałem, że jest aktualne. Poniżej link:
http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU20020750690

Na cytowanej stronie Sejmu jest również link: Akty zmieniające i tam poszukaj aktu z 2009 roku paragraf 181 p 5.
 
     
remic 
Uczestnik forum


Wiek: 40
Dołączył: 25 Paź 2006
Posty: 71
Skąd: dom
Wysłany: 30-10-14, 15:51   

A ja tak zapytam. A gdzie to oświetlenie jest zamontowane. Czy w ogóle wskazane rozporządzenie do tego się odnosi.
Pozdrawiam
_________________
Do myślenia używaj zawsze rozumu
 
     
kazek87 
Uczestnik forum


Dołączył: 01 Lut 2013
Posty: 16
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 01-11-14, 13:43   

Faktycznie jest akt zmieniający. Dzięki za pomoc i przepraszam za całe zamieszanie!
 
     
Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g


Pomógł: 26 razy
Wiek: 38
Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 496
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 10-09-15, 19:00   

Nie zakładam nowego wątku gdyż temat bardzo bliski.
Hala sportowa, podczas remontu zdjęto oprawy ewakuacyjne (część w uszkodzona wizualnie, tzn. uszkodzony klosz) teraz przygotowano specjalne osłony metalowe aby np. piłką ich nie uszkodzić. P. dyrektor koniecznie chce montować te stare (wiadomo, kasa) ale czy tak można? Jak z tego wybrnąć, przecież nie zagwarantuję jej że ów sprzęt spełni postawione przed nim wymagania.
_________________
Jeśli coś się nie daje naprawić, to znaczy, że nie było zepsute
 
     
kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk


Pomógł: 102 razy
Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 1149
Skąd: Warszawa
Wysłany: 10-09-15, 21:15   

Ja bym się zwrócił z zapytaniem do producenta czy dopuszcza takie warunki pracy wspomnianej oprawy (uszkodzenie mechaniczne).
Dodatkowo wytłumaczyłbym, że taka oprawa to nie pierwsza lepsza.
Jak nie chce słuchać, to ja bym się nie podkładał.
_________________
Jeżeli się z czymś nie zgadzasz, przedstaw konkretne argumenty w stosunku do aktualnego tematu.
 
     
simcode 
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 91 razy
Dołączył: 17 Sty 2011
Posty: 1495
Skąd: śląsk
Wysłany: 11-09-15, 20:26   

Janek.G napisał/a:
tzn. uszkodzony klosz) teraz przygotowano specjalne osłony metalowe aby np. piłką ich nie uszkodzić

A kolega ma tam pomiary zrobić czy co .
 
     
Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g


Pomógł: 26 razy
Wiek: 38
Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 496
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 11-09-15, 21:29   

Dyrektorka chce je założyć i mieć "papier" że jest ok.
_________________
Jeśli coś się nie daje naprawić, to znaczy, że nie było zepsute
 
     
simcode 
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 91 razy
Dołączył: 17 Sty 2011
Posty: 1495
Skąd: śląsk
Wysłany: 11-09-15, 21:45   

To z ustawy o bezpieczeństwie produktów .
Art. 4.
1. Produktem bezpiecznym jest produkt, który w zwykłych lub w innych, dających się w sposób uzasadniony przewidzieć, warunkach jego używania, z uwzględnieniem czasu korzystania z produktu, a także, w zależności od rodzaju produktu, sposobu uruchomienia oraz wymogów instalacji i konserwacji, nie stwarza żadnego zagrożenia dla konsumentów lub stwarza znikome zagrożenie, dające się pogodzić z jego zwykłym używaniem i uwzględniające wysoki poziom wymagań dotyczących ochrony zdrowia i życia ludzkiego.
Art. 5.
1. Produkt, który nie spełnia wymagań określonych w art. 4, nie jest produktem
bezpiecznym.
To na razie tyle .
 
     
upin 
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 89 razy
Dołączył: 17 Lis 2005
Posty: 976
Skąd: Tarnów
Wysłany: 12-09-15, 00:10   

Janek.G napisał/a:
Dyrektorka chce je założyć i mieć "papier" że jest ok.

No to zrób jej dobrze ;) i czekaj na prokuratora.
PS
Panowie wykonawcy, kiedy do Was dotrze fakt jaką wartość ma Wasz podpis?
Jak dyrektorka chce mieć papier to kup jej kilka rolek toaletowego. Mniej będzie Cię to kosztowało.
I jeszcze jedna sprawa, zaproponuj jej aby sobie szkłem d.... podtarła. Będzie taniej.
_________________
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group