Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Napięcie izolacji przewodu zasilającego silniki niewielkiej
Autor Wiadomość
LeBmo 
Uczestnik forum

Wysłany: 02-02-15, 08:49   Napięcie izolacji przewodu zasilającego silniki niewielkiej

Dzień dobry.

Chciałbym zapytać czy ktoś z Was zna konkretny przepis dotyczący napięcia izolacji przewodów zasilających napięciem 230VAC i 400VAC.
Myślę tu bardziej o szafach, maszynach i liniach przemysłowych niż o typowym budownictwie ale to również mnie ciekawi.
Czy są różnice dla koryt metalowych pełnych, koryt siatkowych, układania w rurkach i przepustach, metalowych, z tworzywa sztucznego?
Widziałem kilka tematów które coś mówią na ten temat ale ciągle mało konkretnie.
Między innym znalazłem taki wątek:
http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?t=2346
Jednak w cytacie z Pana Musiała nie ma odpowiedzi dlaczego i nie ma źródła, a pozycji tej nie posiadam żeby sprawdzić czy jest jakiś przypis z aktem prawnym.
Co do rozporządzenia z 1977 r. znalazłem ten punkt:

jednak ciągle to za mało i nie chce mi się wierzyć, że nie ma nigdzie nowszych informacji na ten temat. Nie myślę tutaj o książkach ale o aktach prawnych, normach - czyli "o pewniaku", na który bez cienia wątpliwości można się powołać.

Myślę pod kątem np. zasilania silnika 0,37kW, 4kW w większości przypadków wystarczyła by linka 4G1,5mm2 jednak te często posiadają izolację 300/500, a nie 450/750, bo ta druga (izolacja 750) zaczyna się od przekroju 2,5mm2.
Jeśli należy stosować 450/750, to chciałbym umieć się wytłumaczyć klientowi dlaczego do napędów niewielkich mocy stosuję 2,5mm2 i narażam go na większe koszty lub gdy nie trzeba stosować 450/750 dlaczego stosuję do małych napędów przewody 300/500, a do większych 450/750 lub chciałbym umieć odpowiedzieć na pytanie dlaczego w ogóle stosuję przewody 300/500 skoro książki mówią inaczej, bo faktycznie w książkach można znaleźć takie zapisy (sam mam taką) ale bez źródła i dotyczące raczej przewodów układanych w "budowlance" ("w rurkach stalowych lub otworach prefabrykowanych elementów budowlanych").

Zgodzicie się na pewno, że mając kilkanaście silników które z punktu widzenia elektrycznego można by zasilić przewodem 1,5mm2, korzystając z 2,5mm2 może boleć klienta i może uważać to za próbę wyłudzenia.

Spoglądając na pomoce w stylu suwaki doboru przewodów do silników (różnych producentów) widać, że występują tam przewody 1,5mm2 ale niestety nie ma nic o napięciu izolacji.

Zatem czy ktoś zna konkretny przepis mówiący coś na ten temat i może go podać wraz z odpowiednim paragrafem/punktem?

pawelcmx 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-10-15, 07:26   

Weź np. katalog Telefoniki i przy każdym typie przewodu/kabla masz pozycję "Zastosowanie". Producent podaje warunki stosowania danego przewodu/kabla.
Wiem, że to trochę późno na odpowiedź, ale może się komuś ta podpowiedź jeszcze przyda.
Jeśli komuś to przeszkadza to proszę o usunięcie mojej wypowiedzi.
Powodzenia

Odpowiedz do tematu