Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prowadzenie przewodów o różnych typach ochrony Ex
Autor Wiadomość
szajba72 
Uczestnik forum


Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 3
Skąd: koszalin
Wysłany: 26-12-13, 10:09   Prowadzenie przewodów o różnych typach ochrony Ex

Mam dylemat odnośnie stref EExi oraz EExe, można je prowadzić ze sobą, czy wymagania producenta są odzwierciedleniem przepisów i stanowią o zasadach prowadzenia przewodów w poszczególnych strefach? W zwiazku z czym, jest wymagane bezapelacyjnie prowadzenie osobno, czy można ostatecznie prowadzić razem. Obawiam sie konfliktu w związku z tym w pracy i muszę być pewny na 100%

Zamieszczam dodatkowo fragment DTR-ki z zaleceniami producenta sterownika Dosaodor-D

"2.3
Przewody elektryczne
Przy instalacji przewodów elektrycznych wykorzystywanych w systemie należy
przestrzegać zaleceń ujętych w rozdziale “Projekt instalacji elektrycznych
DOSAODOR-D” (patrz rozdział Załączniki) wraz z następującymi uwagami:
1. Należy obowiązkowo zainstalować dwie rury ochronne dla przewodów: jedną
łącząca puszkę terminalową na panelu pneumatycznym z elektroniczną jednostką
sterującą, drugą - łącząca puszkę zaciskową zespołu kontrolnego objętości
nawaniacza z elektroniczną jednostką sterującą. Jest to procedura niezbędna,
ponieważ zabezpieczane przewody podlegają różnym typom wymagań ochrony
elektrycznej. Precyzując – ścieżka kablowa zawierająca kable łączące puszkę
terminalową jest częścią obwodu EExe, natomiast ta, która łączy zespół kontrolny
objętości nawaniacza zawiera przewody w obwodzie EExi . Z tego powodu
przewody te nie mogą znajdować się w tej samej ścieżce kablowej."

Osobiście dla mnie sprawa jest jasna, jednak pracodawca jest innego zdania i nakazuje mi poprowadzić oba przewody razem.
Nie znalazłem oprócz zaleceń producenta nigdzie indziej żadnych informacji na ten temat.
Sprawa rozbija się o odmowę wykonania pracy, dlatego muszę się upewnić.
Ostatnio zmieniony przez Jan_Czech 27-12-13, 06:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
simcode 
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 91 razy
Dołączył: 17 Sty 2011
Posty: 1495
Skąd: śląsk
Wysłany: 26-12-13, 15:59   

Po pierwsze pracodawca nie ma prawa zmieniać zasad narzuconych przez wytwórcę urządzenia mówi o tym jasno ; Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 22 grudnia 2005
isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20052632203‎
Polecam punkt §12.2 oraz związany z nim §14
A teraz co do samych przepisów wynikających z EEXe
- Ex „e” - Ochrona zwiększona. Urządzenia posiadające ten typ ochrony wykonane są w ten sposób, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ewentualnego iskrzenia. Stosowane są do ochrony listew zaciskowych, połączeń elektrycznych, gniazd lamp. itp. W przeciwieństwie do typu „d” obudowy tego typu chronią poszczególne elementy a nie całe układy elektryczne. Bardzo często ten typ ochrony jest stosowany w połączeniu z ochroną typu „d” EEX e - budowa wzmocniona wg normy IEC 60079-7, polska norma PN-EN-50019:2000
A tu jest wytyczne do EEXi
Ex „i” - Ochrona wymuszona. Układy elektryczne w tym trybie ochrony są tak skonstruowane, że podczas normalnej pracy nie powodują iskrzenia. W związku z tym ryzyko powstania eksplozji jest zredukowane do bardzo niskiego poziomu . EEX ib - budowa iskrobezpieczna wg normy IEC 60079-111, polska norma PN-EN-50020:2000
Więc jak można połączyć te dwa systemy i czy wolno tu dla ciebie Literatura pana Boczkowskiego jednego z autorytetów w tej dziedzinie. Urządzenia elektryczne w przestrzeniach
zagrożonych wybuchem
Zagadnienia wybrane
A teraz to musisz wiedzieć jaka to strefa i dla przykładu
Strefa 0
W miejscach zagrożonych wybuchem zaliczonych do strefy 0 zagrożenia wybuchem
mogą być instalowane tylko urządzenia i obwody iskrobezpieczne kategorii 1 rodzaju ia,
oznaczone symbolem
II 1G Exia..... Urządzenia te są zaprojektowane tak, że mogą
funkcjonować zgodnie z parametrami ruchowymi ustalonymi przez producenta zapewniając
bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Urządzenia te zapewniają wymagany poziom
zabezpieczenia nawet w przypadku wystąpienia uszkodzenia i charakteryzują się takimi
środkami zabezpieczenia, że w przypadku uszkodzenia jednego ze środków
zabezpieczających, przynajmniej drugi, niezależny środek zapewni wymagany poziom
zabezpieczenia albo wymagany poziom zabezpieczenia będzie zapewniony w razie
wystąpienia dwóch niezależnych od siebie uszkodzeń.
W obwodach iskrobezpiecznych mogą być instalowane urządzenia proste. Urządzenia
proste są to urządzenia ( w wykonaniu nieprzeciwwybuchowym), w których nie mogą być
przekroczone następujące wartości: napięcie U – 1,5 V; natężenie prądu T 100 mA moc 25
mW
Instalowane w tych strefach urządzenia iskrobezpieczne powinny min. odpowiadać
następującym wymaganiom:
- powinny być izolowane od ziemi,
- nie mogą być galwanicznie połączone z urządzeniami i obwodami
nieiskrobezpiecznymi,
- oprzewodowanie obwodów iskrobezpiecznych nie może być prowadzone z
obwodami nie iskrobezpiecznymi we wspólnych rurach, wiązkach, kablach, lub
kanałach,
- ich izolacja powinna mieć napięcie znamionowe 500 V prądu przemiennego i 750
V prądu stałego,
- minimalna średnica żył przewodów nie może być mniejsza niż 0,1 mm Cu,
- obwody iskrobezpieczne mogą być uziemione tylko w jednym punkcie poza strefą
 
     
szajba72 
Uczestnik forum


Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 3
Skąd: koszalin
Wysłany: 26-12-13, 17:37   

dziękuję za odpowiedź, wszystko jasne cytuję
"- oprzewodowanie obwodów iskrobezpiecznych nie może być prowadzone z
obwodami nie iskrobezpiecznymi we wspólnych rurach, wiązkach, kablach, lub
kanałach, "
Rozumiem, że na całym odcinku pomiędzy AKPiA a nawanialnią ta zasada obowiazuje, chcę sie zabezpieczyć przed ewentualnymi grami słownymi z pracodawcą. Pomimo posiadanych uprawnień nie jestem specjalistą w instalacjach Ex-owych ( dopiero od kilku dni pracuję przy tego typu instalacjach), jednak zawsze kierowałem się rozsądkiem i dokładnie sprawdzam dokumentację techniczną co do prawidłowości połączeń i zgodności z projektem pod względem norm i przepisów.
Szczególnie po ostatnim wypadku w Jankowie Przygodzkim jestem wyczulony.

pozdrawiam Piotr
Ostatnio zmieniony przez szajba72 26-12-13, 17:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
simcode 
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 91 razy
Dołączył: 17 Sty 2011
Posty: 1495
Skąd: śląsk
Wysłany: 26-12-13, 17:52   

Na początek to dowiedz się jaka to kategoria 0,1,2 bo poczytaj sobie tego pana Boczkowskiego jeśli "O ' to nie ma dyskusji , a po za tym nie można zmieniać zaleceń producenta to wynika z rozporządzenia ,jeśli się ma jego zgodę to owszem ale kto to dostanie.
 
     
szajba72 
Uczestnik forum


Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 3
Skąd: koszalin
Wysłany: 26-12-13, 18:00   

znzlazłem w specyfikacji innej nawanialni gazu taki opis:
"Instalacja elektryczna
Pomieszczenie nawanialni jest strefą zagrożoną wybuchem Z1, wg.
PN-EN 50014 zalicza się do II grupy urządzeń elektrycznych zagrożonych wybuchem,
klasa temp.T4.
Dla instalacji urządzeń elektrycznych obowiązują następujące przepisy:
PN-EN 50014, PN-EN 50018, PN-EN 50019, PN-EN 50020.
Urządzenia elektryczne muszą być w wykonaniu Ex.
Wszystkie niezbędne podłączenia przewodów muszą zostać wykonane zgodnie ze
schematem."

czyli strefa 1
czyli:
Strefa Z 1 - strefa 1:
Jest to strefa w której przy normalnej pracy* niekiedy może wystąpić atmosfera niebezpieczna rozumiana jako mieszanina powietrza oraz palnych gazów, oparów lub par substancji, np.:
-   sąsiedztwo strefy Z 0
-   sąsiedztwo przestrzeni w której występuje napełnianie i opróżnianie zbiorników itp

*  Jako normalna praca rozumiana jest sytuacja kiedy wszystkie urządzenia pracują zgodnie z przewidzianymi parametrami.
 
     
simcode 
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 91 razy
Dołączył: 17 Sty 2011
Posty: 1495
Skąd: śląsk
Wysłany: 26-12-13, 20:25   

Dla ciebie nic się nie zmienia producent określił oddzielne prowadzenie przewodów ;
Strefa 1 zagrożenia wybuchem
W miejscach zagrożonych wybuchem zaliczonych do strefy 1 zagrożenia wybuchem
mogą być instalowane urządzenia elektryczne w dowolnym wykonaniu
przeciwwybuchowym atestowane do stosowania w strefach 1 zagrożenia wybuchem,
kategorii 2, oznaczone symbolem
II 2G Ex...... (o, p, q, d, e, ib, m) z wyjątkiem
urządzeń w wykonaniu „n” Urządzenia te powinny pracować zgodnie z parametrami
ustalonymi przez producenta zapewniając wysoki poziom zabezpieczenia..
Urządzenia tej kategorii są przeznaczone do miejsc, w których występowanie mieszanin
wybuchowych jest prawdopodobne (mieszanina wybuchowa może wystąpić w normalnych
warunkach pracy urządzeń technologicznych.
 
     
pawelcmx 
Uczestnik forum


Wiek: 43
Dołączył: 13 Maj 2010
Posty: 7
Skąd: Poznań
Wysłany: 19-10-15, 06:40   

Gdyby ktoś jeszcze szukał informacji w tej kwestii to zwracam uwagę, że aktualnie obowiązują normy z serii 60079.
Ponadto urządzenia zawsze należy zabudowywać zgodnie z instrukcją producenta załączaną do urządzenia.
Dobrze jest również zajrzeć do oryginału certyfikatu Atex.
Sprawdzić warto także czy dla danej branży nie ma rozporządzenia w sprawie BHP lub prowadzenia ruchu (np. ruchu zakładów górniczych) tam również mogą być podane dodatkowe wymagania (tak było w dawnym rozporządzeniu w sprawie bhp prowadzenia ruchu i ochrony przeciwpożarowej w zakładach górniczych wydobywających kopaliny metodą otworową - dawna tzw "109-ka"). Jest już nowe rozporządzenie ale nie będę go przytaczał ponieważ temat jest uż lekko przedawniony a zainteresowani znajdą to na stronach sejmu lub WUG-u jeśli ich to dotyczy.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group