Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wstawka izolacyjna na rurze gazowej
Autor Wiadomość
mat2 
Uczestnik forum

Wysłany: 14-07-19, 16:26   Wstawka izolacyjna na rurze gazowej

Dzień dobry,

Wiem, że na rurze gazowej wchodzącej do budynku powinna być zamontowana wstawka izolacyjna a sama rura gazowa (za wstawką) powinna być podłączona do głównej szyny wyrównawczej.

Otóż rok temu mieliśmy wymienianą prawie całą instalację gazową w budynku i taka wstawka nie została zamontowana. Jak mówiłem gazownikowi o takiej wstawce i o prądach błądzących, to nie wiedział o czym mówię i dziwnie się na mnie patrzył. Później pokazałem mu wydrukowany fragment rozporządzenia. Po chwili tłumaczenia przyznał mi rację, ale powiedział, że nigdy tego nie robił i że wewnątrz budynku nie można używać rur plastikowych do gazu.

Czy mógłby ktoś poratować mnie zdjęciem takiej wstawki albo opisem wykonania (np. jak długa powinna być część plastikowa)? Chciałbym pokazać to gazownikowi. Bez powodzenia szukałem w internecie prefabrykatów takich wstawek.

Poza tym przeczytałem ( http://www.fachowyelektry...udowlanego.html ):
Cytat:
Wstawki izolacyjne, które mogą występować w rurociągach gazowych lub wodnych należy, za zgodą dostawców gazu i wody, mostkować za pomocą iskierników przeznaczonych do takich celów.

Nie udało mi się znaleźć w internecie "iskiernika przeznaczonego do takiego celu", czy mógłby ktoś mnie naprowadzić?

Jeśli ma to znaczenie, to w budynku jest instalacja z zerowaniem (dwuprzewodowa). Przyłącze do budynku jest napowietrzne. Przyłącze wodne jest na rurach plastikowych, zaś gazowe - na rurach metalowych owiniętych (o ile wiem) taśmą do ochrony przed korozją.

mat2 
Uczestnik forum

Wysłany: 14-07-19, 19:48   

Już znalazłem! Nazywa się to "monoblok" / "złącze monolityczne do gazu". Chociażby:
https://www.unisan.net.pl...lacza/monobloki
https://www.zielgaz.com.pl/produkty/monobloki

Są jeszcze Izolujące Połączenia Kołnierzowe ( http://www.radiatym.com.pl/index.php?go=ipk ).

Przy instalacji warto zwrócić uwagę na:
Cytat:
Aby monoblok długo służył należy montować go w miejscu gdzie nie występują żadne naprężenia które mogłyby doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia.

Teraz jeszcze muszę znaleźć iskiernik. Jak myślicie, czy standardowe iskierniki np. na szynę będą się nadawały do tego zadania? Nie mogę nigdzie znaleźć napięć przebicia tych monobloków.

Negatyw
[Usunięty]

Wysłany: 15-07-19, 07:48   

Kolega pomylił fora. To nie jest forum gazowników. Poza tym dziwię się, że nie mając wiedzy i odpowiednich uprawnień chce "poprawiać" instalację gazową poprzez wstawianie tam jakiś wstawek co wymaga rozszczelnienia rurociągu. Do tego zakładanie iskiernika. I to wszystko na podstawie jakiś zdawkowych informacji z Internetu. Takie rzeczy może robić projektant i wykonawca w oparciu o projekt.

mat2 
Uczestnik forum

Wysłany: 15-07-19, 17:52   

Oczywiście tej wstawki nie instalowałbym sam, tylko zrobiłaby to osoba z uprawnieniami. A jeśli chodzi o projekt, to nie było go przy wymianie instalacji gazowej (o ile dobrze pamiętam, to projektant twierdził, że nie jest potrzebny).

Negatyw
[Usunięty]

Wysłany: 16-07-19, 10:32   

Na szczęście w mojej okolicy rurociągi gazowe w ziemi są z tworzywa sztucznego. Z tego co mi wiadomo (nie jestem gazownikiem) to takie wstawki izolacyjne to domena gazowniczych firm dystrybucyjnych. Nie będę się wypowiadał czy taki element w tym konkretnym przypadku jest tam niezbędny bo raz, że się nie znam, drugie, że konieczne są oględziny na miejscu. Dziwię się tylko, że nie ma projektu.

Marek9 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 03-08-19, 09:45   

mat2 napisał/a:
Oczywiście tej wstawki nie instalowałbym sam, tylko zrobiłaby to osoba z uprawnieniami. A jeśli chodzi o projekt, to nie było go przy wymianie instalacji gazowej (o ile dobrze pamiętam, to projektant twierdził, że nie jest potrzebny).