Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Huragan Irene w Stanach Zjednoczonych Ameryki
Autor Wiadomość
Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 28-08-11, 08:35   Huragan Irene w Stanach Zjednoczonych Ameryki

Witam
Huragan Irene na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Amerki dokonał spustoszenia w sieciach elektroenergetycznych i pozbawił miliony ludzi energii elektrycznej. I to też nie było epicentrum huraganu jak podaje CNN. Ciekawe zdjęcie w załączniku z portalu Interia. Co wiatr o sile 130km/h może zdziałać.

Huragan Irene.jpg
Plik ściągnięto 370 raz(y) 37,32 KB

mayster 
Uczestnik forum

Wysłany: 28-08-11, 17:37   

No jak drewniane słupy to nie ma się co dziwić, że łamie się, tak jak te ich domki...

Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
Jarek

Wysłany: 30-08-11, 06:14   

mayster napisał/a:
No jak drewniane słupy to nie ma się co dziwić, że łamie się, tak jak te ich domki...

Nie ma sieci przystosowanych na wszystkie żywioły. Jak nie powietrze (wiatr) to woda (lód) albo ziemia (osuwiska). Betonowe słupy też się łamią i są sytuacje gdzie drewniane wytrzymują więcej niż betonowe. Najbardziej optymalny byłby kratowiec ale jest za drogi.

mayster 
Uczestnik forum

Wysłany: 30-08-11, 06:47   

Czy ja wiem, u nich jednak dość często dmucha, a znowu kątownik i pospawanie go nie jest aż tak tragicznie drogie, a zapewne oszczędziłoby to wielu strat podczas następnego wiaterku. No ale, nie mój kraj nie moje małpy ;)

Elektromonter2 
Aktywny uczestnik forum
OW SEP

Wysłany: 30-08-11, 21:04   

Kolega zapewne nie ma do czynienia z słupami kratowymi... One nie są spawane lecz nitowane lub skręcane . Ponadto nakrętki śrub zakleja się lub punktuje w celu zabezpieczenia przed poluzowaniem . Słupy drewniane często są mocniejsze aniżeli żelbetowe , ze względu na to , że pod wpływem działania większej siły niż przewidziana nie łamią się tak jak betonowe ale odkształcają się . Słupy drewniane mają trwałość ok 30 lat . Powodem wycofania słupów drewnianych był brak surowca do ich produkcji . W niektórych krajach jeszcze używane są słupy drewniane .

pozdrawiam ,

Matsu 
Uczestnik forum
mgr inż.

Wysłany: 30-08-11, 21:07   

Elektromonter2 napisał/a:
W niektórych krajach jeszcze używane są słupy drewniane .

Trudniej się wspiąć (w porównaniu do kratowych) by ukraść coś ^^ Ale w Polsce chyba nie wycofano się jeszcze całkowicie z drewna?

Łukasz Karpik 
Uczestnik forum
SK SEP Łódź

Wysłany: 30-08-11, 23:25   

Matsu napisał/a:
Ale w Polsce chyba nie wycofano się jeszcze całkowicie z drewna?

A czy widziałeś jakieś nowe, drewniane słupy? Bynajmniej ja się z takimi nie spotkałem.

Matsu 
Uczestnik forum
mgr inż.

Wysłany: 31-08-11, 06:54   

Chociażby przy wykonywania przyłącza dla rozdzielnic placu budowy. Sam takie coś nawet stawiałem i obalałem z ekipą.

zbr 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-10-11, 14:28   

Łukasz Karpik napisał/a:
Matsu napisał/a:
Ale w Polsce chyba nie wycofano się jeszcze całkowicie z drewna?

A czy widziałeś jakieś nowe, drewniane słupy? Bynajmniej ja się z takimi nie spotkałem.

Witam kolegów. W Polsce faktycznie w pewnym okresie wycofano się z drewna, ale słupy tzw. żelbetowe którymi je zastąpiono okazały się bardzo niskiej jakości, co widać na starych liniach, gdzie kruszeją i pękają, a przy silnych wiatrach łamią się jak zapałki. Wprowadzone w późniejszym czasie słupy wirowane były już lepsze i wytrzymalsze, ale drogie w produkcji i bardzo ciężkie, co wymagało specjalnych posadowień. Od ok. 5 lat zaczęto znów stosować z powodzeniem słupy drewniane, które wykonane i przede wszystkim zaimpregnowane za pomocą nowych technologii stanowią skuteczną alternatywę słupów betonowych, szczególnie dla linii izolowanych. Ich niewątpliwe zalety to: duża wytrzymałość na zgniatanie, duża sprężystość, mała masa, łatwy montaż, dobre własności izolacyjne itd. PTPiREE opracowało kilka albumów typizacyjnych z wykorzystaniem słupów drewnianych np. "PTPiREE-20/01-2006 Album linii napowietrznych średniego napięcia 15-20 kV z przewodami niepełnoizolowanymi o przekrojach 50-200 mm² w układzie pionowym na żerdziach drewnianych LSNid 50-120." Na terenie kaliskiego oddziału ENERGA SA wybudowano w ostatnich latach kilka linii na żerdziach drewnianych i spisują się b. dobrze. Obecnie produkowane żerdzie drewniane są estetyczniejsze niż poprzednia generacja, nawet trudno na zdjęciach odróżnić je od żerdzi wirowanych.

Gorącym zwolennikiem słupów drewnianych jest Skandynawia np. fińskie ENSTO:
Kod:
http://www.ensto.com/download/19312_ulotka_zerdzie_drewniane_Z.pdf

Odpowiedz do tematu